زمان کنونی: 04-19-2024، 04:57 AM درود مهمان گرامی! (ورودثبت نام)

ارسال پاسخ 

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
معامله با خدا
07-03-2015, 07:52 PM (آخرین ویرایش در این ارسال: 07-03-2015 08:34 PM، توسط hosein.)
ارسال: #1
معامله با خدا
سلام
مفسر بزرگ اهل سنت ثعلبی می گوید:
هنگامی که پیامبر اسلام تصمیم به مهاجرت گرفتند و حضرت علی علیه السلام را برای ادای قرض های خود و تحویل دادن امانت هایی که نزد او بود را به جای خود گذاشتند و دستور فرمودند تا آن پارچه سبز رنگی که مخصوص خود پیامبر بود را روی خود بکشند.
در این هنگام بود که خداوند به جبرئیل و میکائیل وحی فرستاد: من بین شما برادری ایجاد کردم و عمر یکی از شما را طولانی قرار دادم. کدام یک از شما حاضر است ایثار نفس کند و زندگی دیگری را بر خود مقدم بدارد؟ هیچ کدام حاضر نشدند.
به آنها وحی شد اکنون علی در بستر پیغمبر من خوابیده و آماده شده است جان خویش را فدای او سازد . به زمین بروید و حافظ و نگهبان او باشید.
هنگامی که جبرئیل بالای سر و میکائیل پایین سر حضرت علی نشسته بودند جبرئیل گفت: به به! آفرین به تو علی! خداوند به واسطه تو به فرشتگان مباهات می کند.
در این هنگام بود که آیه 207 سوره بقره نازل شد و آن شب به لیله المبیت نامیده شد. تفسیر نمونه ج 2 ص 77
معامله با خدا این گونه است:
فروشند: انسان خریدار: خدا متاع: جان بهای معامله: خشنودی ذات پاک او.
من آمده چون بعضی از مومنان به معامله در قبال خشنودی خدا طالب هستند.بله!در آیه 111 سوره توبه هم همه مومنان به معامله با خدا دعوت شده اند ولی در قبال بهشت جاویدان.اما در این آیه امیرالمومنین علیه السلام فقط خشنودی خدا را طالب بود.

احکام دختر و پسر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان