زمان کنونی: 04-20-2024، 05:32 PM درود مهمان گرامی! (ورودثبت نام)

ارسال پاسخ 

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
امت های گذشته مامور بودند ولایت علی ابن ابی طالب رو بگن ؟ آیا ؟
08-25-2018, 03:47 AM
ارسال: #1
امت های گذشته مامور بودند ولایت علی ابن ابی طالب رو بگن ؟ آیا ؟
سلام
احوال شما

سوال :امت های گذشته مامور بودند ولایت علی ابن ابی طالب رو بگن ؟ آیا ؟

جواب : به پیامبر عرض کردند : آیا علی را به جانشینی تعیین نمی فرمایید ؟ پاسخ دادند : همین است قسم به خدایی که جز او نیست ؛ اگر با او بیعت کنید و از او اطاعت نمایید همه شما را به بهشت رهنمون خواهد ساخت . (1)
رسول گرامی اسلام حضرت محمد (ص) فرمودند :

همانا خداوند متعال به من وحی کردند که :

اگر همه مردم به ولایت و محبت حضرت علی (ع) اجتماع می کردند ، من جهنم را خلق نمی کردم. (2)
این مضمون رو علمای اهل سنت هم نقل کردند .(3)
پس :

پیامبر فرمودند: با او بیعت کنید و از او اطاعت نمایید و اگر اطاعت کنیم ،همه شما را به بهشت رهنمون خواهد ساخت .

توجه !

اطاعت کنیم ها . یعنی حرفاشون رو گوش کنیم و عمل کنیم .

توی امت های گذشته هم :

بر این اساس در کنار امت اسلام ، امت های گذشته مامور بودند در کنار اقرار به توحید و عدل و نبوت و معاد ، به ولایت علی علیه السلام هم ایمان بیاورند و این که اقرار به ولایت بالخصوص مورد بیان قرار گرفته است ، از جهت اهمیت آن است و الا ولایت و حب علی علیه السلام بدون اعتقاد به توحید و نبوت و معاد ، سبب نجات نمی شود .(4)
یعنی

امت های گذشته هم مامور بودند که به ولایت علی علیه السلام اعتقاد داشته باشن و حب ایشون رو به سینه داشته باشند .

امام کاظم علیه السلام فرمود:

« ولایت علی در تمام صحف های انبیاء مکتوب و ثبت شده بود و خداوند هیچ پیامبری را مبعوث نکرد مگر آنکه میثاق به نبوت محمد و ولایت علی را از آنان گرفت»(5)

پیامبر گرامی در حدیثی قدسی از خداوند چنین نقل می کند:

« من ولایت علی را در کتب انبیاء گذشته ثبت کردم و در آن ها آوردم که علی وصی تو ای پیامبر است و بر این مساله از تمام بندگانم ( در عالم ذر ) و انبیاء و رسل پیمان گرفتم که من پرودگار هستم و تو ای پیامبر نبی و علی ولی و امام می باشد»(6)
نظر شما چیه
--------------------
(1)ر.ک: موسوعه الامام علیّ بن أبى طالب(علیه السّلام) , ج۲, ص۱۳۸.
(2) احادیث قدسی صفحه 412

(3)مناقب خوارزمی ص 39 ،مقتل الحسین ص 37، ینابیع الموده ص 91، ارجح المطالب ص 522 و ...
(4)الجواهر السنیه ، حر عاملی ، ص 185

(5)الکافی ج1 ص363
(6)الامالی ج1 ص102

احکام دختر و پسر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  خداوند شهادت به ولایت امام علی را از انبیاء گذشته گرفته است hosein 0 589 08-19-2019 07:20 PM
آخرین ارسال: hosein
  هر پیامبری جانشینی داشته ، آیا پیامبر ما استثنا بودند ؟ hosein 0 1,348 06-14-2015 07:20 PM
  اثبات ولایت علی ابن ابی طالب.حدیث انذار hosein 0 1,252 06-07-2015 04:06 AM
Star اشعار و پیامک های میلاد حضرت علی (ع) مدیر انجمن 3 2,165 05-02-2015 03:39 AM
آخرین ارسال: محمد

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان