زمان کنونی: 04-24-2024، 04:46 PM درود مهمان گرامی! (ورودثبت نام)

ارسال پاسخ 

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
برده داری در ادیان
01-03-2017, 05:21 PM
ارسال: #1
برده داری در ادیان
سلام

احوال شما

سوال : خیلی از برده داری شنیدیم .

اینکه کسی رو به عنوان برده بگیرن .

و خب ! به اسلام هم خیلی گیر دادن که چرا اسلام دیگه

برده داری کرده داداش ؟

جواب : زود قضاوت نکنید .من دونه دونه برده داری توی ادیان رو می گم

و قضاوت با خودتون .

برده داری در زرتشت

در دین زرتشتی کتک زدن برده‌ ای که همچون گاو بخوابد و کار نکند مجاز دانسته شده است. بر پایه ی متن زرتشتی روایت پهلوی ، اگر برده ای از انجام دستورات مالک خود سرپیچی کند ، او را باید زد تا فرمانبردار شود. اگر باز هم کار نکند، مرگ‌ارزان (سزاوار اعدام) است.روایت پهلوی، ترجمه مهشید میرفخرایی، تهران: پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، ۱۳۹۰، ص ۲۸۸ (پژوهش‌های ایرانی).

ولی توی اسلام چی؟

در حالات امام سجاد (ع) اومده که : خدمتکارش آب بر دست حضرت می‏ ریخت .ظرف آب افتاد و حضرت را مجروح کرد، امام (ع) سر را بلند کرد، خدمتکار گفت: «و الکاظمین الغیظ؛ و خشم خود را فرو می‏برند» حضرت فرمود: خشمم را فرو بردم عرض کرد: «و العافین عن الناس؛ و از مردم در میگذرند» فرمود: خدا تو را ببخشد عرض کرد: «و الله یحب المحسنین؛ و خداوند نیکوکاران را دوست دارد» (آل عمران /134)، فرمود: برو براى خدا آزادى. الارشاد، شیخ مفید، ج 2، ص 146 و 147، کنگره شیخ مفید، قم، 1413 ق .

برخورد امام با برده رو دیدید ؟

یا مثلا

در کتاب مادیان هزاردادستان، نوشته فرخ مرد بهرامان، به دفعات مواردی از مشروعیت برده‌داری در دین زرتشتی بیان شده است. این کتاب که در روزگار خسرو پرویز نوشته شده،موبد جهانگیر اوشیدری، دانشنامه مزدیسنا، تهران: نشر مرکز، 1389. ص 366.

اصل وجود بردگان در عصر ساسانی را تأیید می‌کند و احکام مربوط به آن را تبیین می‌کند. فرخ‌مرد بهرامان، مادیان هزارداستان، ترجمه سعید عریان، تهران، تهران: انتشارات علمی فرهنگی، 1391. ص 69-363-364-387-357-350

برده داری توی دین یهود ، عهد عتیق

می‌توانید فرزندان‌ غریبانی‌ را كه‌ در میان‌ شما ساكنند بخرید، حتی‌ اگر در سرزمین‌ شما بدنیا آمده‌ باشند. آنان‌ بردگان‌ همیشگی‌ شما خواهند بود و بعد از خودتان‌ می‌توانید ایشان‌ را برای‌ فرزندانتان‌ واگذارید. ولی‌ با برادرانتان‌ از قوم‌ اسرائیل‌ چنین‌ رفتار نكنید»لاویان 25: 44-46

ولی توی اسلام چی ؟

حدیث داریم «هیچکدام از شما نباید بگوید غلام من و کنیز من بلکه بگوید جوان من»مجمع البیان، ج 5 ص 232

برده داری توی دین مسیحیت ،عهد جدید

«ای غلامان، از اربابتان در این دنیا با ترس و احترام اطاعت نمایید و ایشان را از صمیم قلب خدمت کنید، با این تصور که مسیح را خدمت می کنید. طوری نباشد که وظایف کاری خود را فقط در حضور ایشان خوب انجام دهید، و وقتی نیستند شانه خالی کنید. بلکه همچون خادمین مسیح که خواست خدا را با جان و دل انجام می دهند، همیشه وظیفه خود را انجام دهید»افسسیان 6: 5-6

اما توی اسلام چی؟

یکى از بردگان امام باقر (ع) کار نیکى انجام داد امام (ع) فرمود: برو تو آزادى که من خوش ندارم مردى از اهل بهشت را به خدمت خود درآورم» « وسائل ، ج 16 ص 32»

یا مثلا

«آن دسته از مسیحیانی که غلام هستند، باید برای ارباب خود خوب کار کنند و به او احترام بگذارند تا نگویند که مسیحیان کارکنان خوبی نیستند. نگذارید از این راه، نام خدا و تعالیم مسیحی مورد اهانت قرار گیرد. اگر ارباب هم مسیحی باشد، نباید از او سوءاستفاده نمایند و از زیر کار شانه خالی کنند، بلکه برعکس باید بهتر کار کنند، چون به یک برادر مسیحی خدمت می کنند. این نکات را به ایمانداران تعلیم ده و ایشان را تشویق نما تا آن‌ها را اجرا کنند» اول تیموتائوس 6: 1-2

«اما آن‌ غلامی‌ که‌ اراده‌ مولای‌ خویش‌ را دانست‌ و خود را مهیا نساخت‌ تا به‌ اراده‌ او عمل‌ نماید، تازیانه‌ بسیار خواهد خورد. اما آنکه‌ نادانسته‌ کارهای‌ شایسته‌ ضرب‌ کند، تازیانه‌ کم‌ خواهد خورد. و به‌ هر کسی‌ که‌ عطا زیاده‌ شود، از وی‌ مطالبه‌ زیادتر گردد و نزد هر که‌ امانت‌ بیشتر نهند، از او بازخواست‌ زیادتر خواهند کرد»لوقا 12: 47-48.

ولی توی اسلام چی؟

حدیثى از پیامبر گرامى اسلام (ص) نقل شده که فرمود: « پیوسته جبرئیل سفارش بردگان را به من می‏کرد تا آنجا که گمان کردم به زودى اجلى (زمان) براى آنها می‏شود که به هنگام رسیدن آن آزاد شوند» بحار الانوار ، ج 74 ص 142 ح 13

برده داری در اسلام

اسلام، قانون برده‌داری رو نیاورده. اسلام سعی کرده به آزادسازی بردگان کمک کنه. قبل از اسلام، علاوه بر جنگ که اسیران به بردگی در میومدند، بعضی با زور و ستم اقوام ضعیف رو می فروختند. اسلام برده گرفتن و انتقال اونها از منطقه‌‌ای به منطقه دیگه رو باطل می دونه .اما بردگی اسیران کفار حربی رو امضاء کرد.
اسلام کشتن اسیران جنگی رو جایز نمی‌دونه ها .

اونایی که اومدن بجنگن و نتونستن و حالا اسیر شدن رو می گه .

اما دستور می‌ده به سه روش می‌تونن با اسیران برخورد کنن : یا اونا رو با اسیران جبهه خودی معاوضه کنن، یا در مقابل مبلغی توافقی ،اونا رو آزاد کنن و یا اونا رو توی خانه‌های مسلمانان به خدمت گرفت.سوره محمد: 4

اسلام به جای اینکه اسیران رو توی جای بد نگهداری کنه، اونا رو در منازل مسلمانان جای داده تا هم با فرهنگ و اعتقادات اسلامی آشنا بشن و هم نیروی انسانی جامعه مسلمانان رو تهیه کرده باشه .

اسلام برای تشویق آزاد کردن بردگان، ثواب عظیمی را قرار داده است و حتی کفاره برخی گناهان مانند افطار عمدی روزه، قسم دروغ، قتل غیر عمد و ظهار، آزاد کردن برده اعلام کرده است.ر. ک: نساء: 92؛ مائده: 89؛ مجادله: 3؛ بلد 13

دیگه حالا قضاوت با خودتون .
نظر شما چیه

احکام دختر و پسر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  روزه در ادیان hosein 0 719 05-08-2018 04:32 PM
آخرین ارسال: hosein
  مرتد در ادیان hosein 0 776 05-09-2017 06:28 PM
آخرین ارسال: hosein