زمان کنونی: 04-20-2024، 11:20 PM درود مهمان گرامی! (ورودثبت نام)

ارسال پاسخ 

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
رفتار حضرت علی با دو زن ایرانی و عرب
06-29-2018, 04:22 PM
ارسال: #1
رفتار حضرت علی با دو زن ایرانی و عرب
سلام

احوال شما

سوال : عدالت علی یعنی چی ؟ یعنی چطور عدالت رو رعایت می کردند ؟

جواب : یه نمونه ش رو می تونیم رفتار حضرت علی علیه السلام با زن عرب و زن ایرانی رو بگیم .

بینیم باهاشون چطور برخورد کردند .

ابو اسحاق همدانی روایت کرد که دو زن نزد علی (علیه السلام) آمدند که یکی عرب و دیگری از موالی (ایرانیان) بود و از حضرت چیزی خواستند. حضرت نیز به هر کدام، مقداری مساوی پول و طعام دادند. پس زنِ عرب گفت که من از عرب هستم و او ایرانی است! (چرا به آن زن ایرانی به اندازه‌ی من کمک کردی و چرا ما را با هم یکسان دانستی؟) پس حضرت پاسخ دادند که من بین فرزندان اسماعیل و اسحاق فرقی نمی‌بینم. (1)
منظور از «بنی اسحاق» همان ایرانیان هستند. چه اینکه آنان -ایرانیان- به برادران و خواهرانِ اهل بیت -بنی اسماعیل- تشبیه شده‌اند. از آنجایی که اسماعیل و اسحاق برادر یکدیگر و فرزند ابراهیم (علیه السلام) بودند. همچنین در تعابیری متعدد در احادیث شیعه، مردم فارس (ایرانیان) به صراحت با صفت بنی‌اسحاق خطاب شده‌اند. (2)
این رفتارهای حضرت علی (علیه السلام) در مواجهه با ایرانیان، سبب می‌شد تا سران عرب همواره سخنانی همچون سخن مغیرة به زبان آورند! مغیرة می‌گفت:

«علی بیشتر به موالی (ایرانیان) تمایل داشت و با آنان مهربان‌تر بود. » (3)
چنین رفتارهایی را در نامه‌های امام علی (علیه الاسلام) به فرمانداران آذربایجان و اصفهان و... نیز شاهد هستیم. بنگرید به «نامه ها و سخنان حضرت علی (ع) درباره ی مردم ایران».

امام علی (علیه السلام) به خاطر چنین عملکردی حمایت بسیاری از سران عرب را از دست داد. اما هیچ‌گاه حاضر به بی‌عدالتی در حق مردم غیرِ عرب نشد. (4)

نظر شما چیه
------------
(1)شيخ حر عاملى، وسائل الشيعة، قم: مؤسسه آل البيت، 1409 ه ق. ج 15، ص 107
ابن ابى الحديد معتزلى، شرح نهج البلاغة، قم: انتشارات كتابخانه آيت الله مرعشى، 1404 ه ق. ج 2، ص 201-200.
(2)أبو نعيم الأصبهاني، أخبار أصبهان، موقع جامع الحديث، ج 1، ص 47، حدیث 46
علامة علاء الدين علي المتقى بن حسام الدين الهندي، كنز العمال في سنن الاقوال والافعال، بیروت: مؤسسة الرسالة، 1989. ج 12، ص 303، حدیث 35124.
(3)ابراهيم بن محمد ثقفى، الغارات، قم: مؤسسه دارالكتاب، 1410 ه ق. ج 2، ص 341.
(4)شيخ حر عاملى، وسائل الشيعة، قم: مؤسسه آل البيت، 1409 ه ق. ج 15، ص 107.

احکام دختر و پسر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  شهادت دو زن با یک مرد برابر هست hosein 0 805 06-12-2019 09:21 PM
آخرین ارسال: hosein
  حق طلاق فقط با مرد نیستا، زن هم می تونه طلاق بده.اسلام از زن هم حمایت کرده. hosein 0 597 12-11-2018 04:51 PM
آخرین ارسال: hosein

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان