زمان کنونی: 01-24-2021، 07:10 AM درود مهمان گرامی! (ورودثبت نام)


ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
خصوصیات زن ایده آل
02-01-2015, 02:26 PM
ارسال: #1
Question خصوصیات زن ایده آل
با سلام
اولین سوالم هست که در این انجمن میپرسم
Heart

خصوصيات يك زن ايده آل و خوب از نظر اسلام چیست ؟

Heart
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
02-01-2015, 02:37 PM (آخرین ویرایش در این ارسال: 02-01-2015 02:38 PM، توسط مدیر انجمن.)
ارسال: #2
RE: خصوصیات زن ایده آل
با عرض سلام

به انجمن بشیران خوش آمدید


در آموزه هاي ديني براي يك همسر ايده آل ويژگي هايي بيان شده است كه به برخي از آن ها اشاره مي شود:

1_ دين مدار؛

يكي از ويژگي هاي مهم زن ايده آل دين مدار بودن است. انساني كه دين ندارد، هيچ چيز ندارد. زن دين مدار در برابر سختي ها و مشكلاتِ همسر استقامت نموده و در مال شوهر خيانت نكرده و عفت و پاك دامني خويش را حفظ مي كند.
از سوي ديگر با بهره گيري از دستورهاي دين، فرزندان صالح تربيت نموده و حقوق شوهر را رعايت مي كند.
بر همين اساس در حوزة تعليماتي اسلام سفارش شدهاست كه همسراني را گزينش نماييد كه دين مدار باشند. پيامبر اسلام(ص) فرمود: "عليك بذات الدّين".[8]

2_ تقوا گرا؛
گرچه تقواگرايي ثمرة دين مدار بودن است، ولي در برخي روايات بر تقواگرايي تأكيد خاص شده است. طبيعي است كه تقوا عامل مهم مصونيت زنان ا ناهنجاري ها بوده و حيا و عفت آنان در ساية تقواي الهي حفظ مي گردد.

يكي از عوامل بسيار مهمي كه نظام خانوادگي را تهديد مي كند فقدان عفت و حياي زنان است. چه بسا زناني هستند كه با مردانِ نامحرم در ارتباط بوده و اخلاق اسلامي را رعايت نكرده و با آنان روابط نامشروع دارند. فساد اخلاقي شديداً نظام خانوادگي را آسيب پذير نموده و در گرايش فرزندان به ناهنجاري ها تأثير گذار بوده و شوهر را دچار بحران مي كنند. مرد انتظار دارد كه زن تنها او را بخواهد و از غير چشم پوشد و به ارزش هاي اخلاقي پايبند باشد.
شايد بر همين اساس در اسلام سفارش شده است: همسراني انتخاب نماييد كه اصالت خانوادگي و با تقوا باشد. پيامبر اسلام(ص) طي خطابه اي فرمود: "اي مردم! بر حذر باشيد و بپرهيزيد از سبزه زاري كه بر فراز مزبله و منجلابي روييده باشد! يعني زن زيبايي كه در خانوادة پليدي رشد كرده باشد".[9]

3_ زيبايي؛
بي ترديد زيبايي يك امتياز است و در استحكام خانواده و ادامة زندگيِ سعادتمند زناشويي نقش بنيادي دارد. دو انسان كه يك عمر كنار هم زندگي مي كنند بايد يكديگر را بخواهند و به همديگر عشق بورزند. اگر كسي قياقة ظاهري همسرش را نپسندد، معمولاً او را دوست نمي دارد؛ از اين رو ستون فقرات نظام خانوادگ متزلزل مي شود.

از سوي ديگر زيبايي زن در حفظ و افزايش عفت مرد نقش بنيادي دارد؛ زيرا مرد اگر زن زيبايي داشته باشد به زنان ديگر به چشم بد نمي نگرد. پيامبر اسلام (ص) فرمود: "أفضل نساء أمّتي أحسنهنّ وجهاً و أقلمنّ مهراً؛[10] بهترين زنان امتم آناني هستند كه زيبا بوده و مهرشان كم باشد".
البته زيبايي زن تمام معيار گزينش همسر نيست، بلكه در كنار آن ويژگي هاي ديگر نيز بايد مد نظر قرار گيرد. توجه داشته باشد كه زيبايي نسبي است. زني اندام زيبايي دارد و ديگري صورت زيبا.
يكي موي دلپذيري دارد و ديگري برخورد اخلاقي جذابي دارد. وانگهي هر مردي يك نوع برداشتي از زيبايي دارد؛ يكي به سبزه بودن، برخي سرخ و سفيد را مي پسندند و بعضي سفي. در هر صورت زن بايد جذاب و براي مردش دلبرا باشد.

4_ دانش؛
دانش نقش بنيادي در تأمين سعادت انسان دارد؛ زيرا صاحبان علم با آگاهي هايي كه دارند و با خواندن كتاب و مجله، بهتر وظايف وحقوق شوهر را فهميده و راهكارهاي بهتر زندگي كردن را مي دانند.
از سوي ديگر انسان هاي با سواد در تربيت فرزندان بيشتر نقش ايفا مي كنند. در اسلام سفارش شده است كه زن و مرد بايد دانش بياموزند: "طلب العلم فريضة علي كل مسئم".[11]

5_ عقل؛ براي ايجاد زندگي سعادتمند و آرماني، عقل و شعورِ سالم نياز است. بي ترديد نظام خانواده اجتماع كوچكي است كه بايد بر اساس عقلانيت ايجاد گردد و عقل نورافكني است كه جادّة زندگي را روشن مي كند و به فراز و نشيب زندگي سامان مي دهد. از اين رو در اسلام به عقل توجه خاصي شده و يكي از ويژگي هاي همسر، عقل بيان شده است. امام علي(ع) فرمود: "بپرهيزيد از ازدواج با احمق! زيرا مصاحبت و زندگي با او بلا است و فرزندانش نيز تباه مي شوند".[12] در اين فرقي ميان مرد و زن نيست.

6_ سلامتي جسمي و روحي نقش اساسي در ايجاد و ادامة زندگي آرماني دارد. بعضي از بيماري هاي جسمي و روحي اهميّت چنداني ندارد و مانع انجام وظايف شوهر داري نمي شود، ولي برخي از بيماريهاي جسمي و روحي نظام خانوادگي را تهديد مي كند، از اين رو در اسلام بر سلامت جسم و روح تأكيد شده است و حتي برخي از عيب ها مانع عقد است و موجب فسخ آن مي گردد.[13]
البته اگر شوهر با ايثار گري ها مشكلات جسمي زن را تحمل كند، خوب است، ولي در مجموع مشكلات جسمي و روحي، خانواده را آسيب پذير مي كند.

7_ ايثار؛
بي ترديد يكي از ويژگي هاي مهم زن ايثار است. نظام خانواده مانند يك كشور مقررات خاصي دارد كه شوهر بايد طبق قوانين و مقررات عمل كند، عمان گونه كه لازم است زن مقررات را رعايت كند.
ايثار و فداركاري فراتر از قانون بوده و اگر در خانواده، رعايت مقررات بدون ايثار گري باشد، چندان تأثير گذار نيست، بلكه زن و شوهر بايد ايثار گر باشند و در برابر بدي ها و مشكلات يكديگر ايثار نموده و همديگر را تحمل كنند.
________________________

[8] وسايل الشيعه، ج14، ص 30.
[9] وسايل الشيعه، ج 14، ص 29.
[10] بحارالانوار، ج 100 ، ص 237.
[11] اصول كافي،‌ ج1 ، كتاب العلم.
[12] وسايل الشيعه، ج 14، ص 54.
[13] توضيح المسائل مراجع، ج 2، ص 389.
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان