زمان کنونی: 01-24-2018، 05:13 PM درود مهمان گرامی! (ورودثبت نام)


ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مرتد در ادیان
05-09-2017, 06:28 PM (آخرین ویرایش در این ارسال: 05-09-2017 06:31 PM، توسط hosein.)
ارسال: #1
مرتد در ادیان
سلام
احوال شما

سوال : چرا در اسلام ارتداد حکمش اعدام هست ؟آیا در آیین مسیحیت هم این حکم هست ؟

پاسخ: بذارید من ارتداد در ادیان رو بگم و تصمیم گیری با خودتون باشه .

مرتد در اسلام

مرتد توی اسلام دو نوع هست . یکی ملی و یکی فطری. اینا با هم فرق داره .

می خوام بگم : تا کسی مرتد شد ،نمی کشنش .توبه مرتد ملى پذیرفته مى شه و در حقیقت مجازات اون خفیف و کم می شه .تازه اگر مرد باشه می کشنش نه زن .یعنی شرایط داره .

خدا توی قرآن سوره آل عمران آیه 72نقل می کند که اهل کتاب چنین می گفتند:

«بروید در ظاهر اظهار اسلام و ایمان کنید و در پایان روز کافر شوید تا آنان در آیین خود سست شوند و از آیین شما تبعیت کنند»

می خوام بگم : اولا باید ارتداد ثابت بشه ، مرد باشه و اینکه تا وقتی به ظاهر مرتد نباشه کسی کار به کارش نداره .

این نکته هم جالبه که :

بخاطر جرم ،مجازات می کنن نه بخاطر عقیده . یعنی کسی به یه چیزی اعتقاد داشته باشه که مجازاتش نمی کنن.در انتخابِ دین آزاد هستن نه در اجرای قانون . که بیاد توی جامعه و بر خلاف قانون عمل کنه . گفتن توی انتخاب دین آزادی نه اجرای قانون.قانون یعنی اجبار .مگه نشنیدیم که قبلا و توی قرون وسطی بخاطر اعتتقاداتشون زنده زنده می سوزوندنشون . و اینکه همون مرتد فطری تا وقتی اعتقادش این باشه که کاری به کارش ندارن . ولی وقتی ابراز عقیده کرد و رفتار کرد باهاش برخورد می کنن . همون که قبلا گفتم که تا وقتی اعتقاد دارن که مجازاتش نمی کنن.


حکم ارتداد در آیین مسیحیت

توی کتاب مقدس تثنیه فصل 6؛11-13 نوشته :

«اگر برادرت یا پسر یا دختر تو گوید که برویم خدایان غیر را که تو و پدرت نشناخته اید عبادت کنیم او را قبول مکن و به حرف او گوش مده و او را به قتل برسان و او را به سنگ سنگسار نما تا بمیرد »


یا مثلا توی کتاب مقدس تثنیه فصل 12 ؛ 13-17 نوشته :

«اگر اهل یک شهر مرتد شوند باید همه اهالی شهر از کوچک و بزرگ و حتی گاو و گوسفند از دم کشته شوند و اجسادشان نیز با آتش سوزانده شود»


و باز توی کتاب مقدس تثنیه فصل17؛ 2-7 نوشته :

«مرد یا زنی بت یا خورشید و ماه و ستارگان را که من پرستش آن را ممنوع کرده ام عبادت کند آن مرد یا زن را به بیرون شهر ببرید و سنگسارشان کنید تا بمیرد»


حکم ارتداد در زرتشت
در نگاه فقه زرتشتی، بر اساس متن پهلوی اِمید اشَوَهیشتان (که در قرن چهارم هجری توسط موبد بزرگ زرتشتیان نوشته شده است)، اگر یک زرتشتی، مسلمان شود و دیگر به دین سابقش بازنگردد (یعنی اگر مرتد شود)، جان و مالش مباح خواهد بود، یعنی اعدام شده؛ و زرتشتیان حق دارند اموالش را به زور مالک شوند.
روایت اِمید اشَوَهیشتان، ترجمه و پژوهش دکتر نزهت صفای اصفهان، تهران، نشر مرکز، 1376، ص 169

ارتداد در آیین یهود

و هر کسی که یهوه خدای اسرائیل (دقت کنید نمی گه خدای مردم، می گه خدای اسرائیل) را طلب ننماید، خواه صغیر باشد خواه بالغ، خواه مرد و خواه زن، باید کشته شود!کتاب دوم تواریخ، باب ۱۵، آیه ۱۳

و رفته‌ خدایان‌ غیر را عبادت‌ کرده‌، سجده‌ نماید، خواه‌ آفتاب‌ یا ماه‌ یا هر یک‌ از جنود آسمان‌ که‌ من‌ امر نفرموده‌ام‌، و از آن‌ اطلاع‌ یافته‌، بشنوی‌، پس‌ نیکو تفحص‌ کن‌؛ و اینک‌ اگر راست‌ و یقین‌ باشد که‌ این‌ رجاست‌ در اسرائیل‌ واقع‌ شده‌ است‌. آنگاه‌ آن‌ مرد یا زن‌ را که‌ این‌ کار بد را در دروازه‌هایت‌ کرده‌ است‌، بیرون‌ آور، و آن‌ مرد یا زن‌ را با سنگها سنگسار کن‌ تا بمیرند. تثنیه باب 17 آیه 3 - 5‌

...گوید که‌ برویم‌ و خدایان‌ غیر را که‌ تو و پدران‌ تو نشناختید عبادت‌ نماییم‌، از خدایان‌ امت‌هایی‌ که‌ به‌ اطراف‌ شما می‌باشند، خواه‌ به‌ تو نزدیک‌ و خواه‌ از تو دور باشند، از اقصای‌ زمین‌ تا اقصای‌ دیگر آن‌،او را قبول‌ مکن‌ و او را گوش‌ مده‌، و چشم‌ تو بر وی‌ رحم‌ نکند و بر او شفقت‌ منما و او را پنهان‌ مکن‌. البته‌ او را به‌ قتل‌ رسان‌، دست‌ تو اول‌ به‌ قتل‌ او دراز شود و بعد دست‌ تمامی‌ قوم‌.و او را به‌ سنگ‌ سنگسار نما تا بمیرد، چونکه‌ می‌خواست‌ تو را از یهُوَه‌، خدایت‌، که‌ تو را از زمین‌ مصر از خانه‌ بندگی‌ بیرون‌ آورد، منحرف‌ سازد. و جمیع‌ اسرائیلیان‌ چون‌ بشنوند، خواهند ترسید و بار دیگر چنین‌ امر زشت‌ را در میان‌ شما مرتکب‌ نخواهند شد. اگر درباره‌ یکی‌ از شهرهایی‌ که‌ یهُوَه‌ خدایت‌ به‌ تو به‌ جهت‌ سکونت‌ می‌دهد خبر یابی‌، که‌ بعضی‌ پسران‌ بلّیعال‌ از میان‌ تو بیرون‌ رفته‌، ساکنان‌ شهر خود را منحرف‌ ساخته‌، گفته‌اند برویم‌ و خدایان‌ غیر را که‌ نشناخته‌اید، عبادت‌ نماییم‌، آنگاه‌ تفحص‌ و تجسس‌ نموده‌، نیکو استفسار نما. و اینک‌ اگر این‌ امر، صحیح‌ و یقین‌ باشد که‌ این‌ رجاست‌ در میان‌ تو معمول‌ شده‌ است‌، البته‌ ساکنان‌ آن‌ شهر را به‌ دم‌ شمشیر بکُش‌ و آن‌ را با هرچه‌ در آن‌ است‌ و بهایمش‌ را به‌ دم‌ شمشیر هلاک‌ نما. و همه‌ غنیمت‌ آن‌ را درمیان‌ کوچه‌اش‌ جمع‌ کن‌ و شهر را با تمامی‌ غنیمتش‌ برای‌ یهُوَه‌ خدایت‌ به‌ آتش‌ بالکلّ بسوزان‌، و آن‌ تا به‌ ابد تلّی‌ خواهد بود و بار دیگر بنا نخواهد شد. تثنیه فصل 13 آیه 6 - 16

نتیجه گیری

توی ادیان دیگه از نظر مجازات، تفاوتی بین زن و مردِ مرتد وجود نداره، ولی فقهایِ اسلام معمولاً مجازات زنِ مرتد را اعدام نمی دونن. و فقهای اسلام همگی معتقدند که باید به مرتد ملّی فرصت داد که توبه کنه و در صورت بازگشت، مجازات اعدام از او برداشته می شه.

ولی اینجا دیدیم که بی بر و برگشت قتل هست و همه شهر رو بزن بکش و غنیمت جمع کن و ...

ولی توی اسلام اینه واقعا .

دیگه قضاوت با شما

نظر شما چیه

احکام دختر و پسر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان