زمان کنونی: 04-19-2024، 05:51 AM درود مهمان گرامی! (ورودثبت نام)

ارسال پاسخ 

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
پیامبر اسلام زیبا تر بودن یا زلیخا؟
10-31-2019, 04:17 PM
ارسال: #1
پیامبر اسلام زیبا تر بودن یا زلیخا؟
سلام

احوال شما

سوال : آیا ازدواج یوسف با زلیخا و جوان شدن او واقعیت داره؟ بعضیا می گن خرافه هست و توی روایتی نیومده ؟!

جواب :این نکته در روایات ما مورد اشاره قرار گرفته است .

علامه مجلسی نقل می کند :

« زمانی که عزیز مصر مرد ، همسر او فقیر شد تا جایی که به گدایی افتاد ، به او گفتند چرا بر سر راه یوسف عزیز مصر نمی نشینی ( تا از او درخواست کمک کنی ) ، زلیخا گفت از او حیا می کنم ، نزدیکان زلیخا در خواست خود را پیوسته مطرح می کردند تا زلیخا قبول کرد و بر سر راه یوسف نشست ، زمانی که یوسف قصد سوار شدن بر موکب خود را داشت ، برخاست و گفت منزه است خدایی که بزرگان را به خاطر عصیان برده و بردگان را به خاطر اطاعت ، پادشاه قرار می دهد ، یوسف امر کرد تا او را به منزلش ببرند ، زلیخا بسیار پیر شده بود ، یوسف به او گفت آیا به خاطر داری که با من چه کردی ؟ زلیخا گفت ای پیامبر خدا مرا ملامت مکن زیبایی و مال خود را از دست دادم و گرفتار عشق تو شدم ، یوسف گفت حاجت تو از من چیست ، زلیخا گفت از خدا بخواه تا جوانی مرا به من باز گرداند ، خدا نیز جوانی اش را به او باز گرداند و یوسف با او ازدواج کرد و او را باکره یافت »(1)

یه جای دیگه اومده که :

« یوسف از زلیخا سوال کرد چه چیز تو را به این وضعیت کشاند ؟ زلیخا گفت زیبایی تو ، یوسف گفت تو اگر محمد ، پیامبر آخر الزمان را ببینی که از من زیباتر است و خلق و خوی او از من برتر است چه می کنی ؟ زلیخا گفت آری تو راست می گویی ، یوسف گفت از کجا دانستی راست می گویم ، زلیخا گفت زیرا وقتی سخن از او به میان آوردی محبتش در قلبم نشست ، خداوند به یوسف وحی کرد که زلیخا راست می گوید و من زلیخا را به خاطر محبتش به پیامبر آخر الزمان دوست می دارم ، لذا خداوند یوسف را امر کرد تا با او ازدواج کند » (2)

این مضمون توی کتاب های دیگه هم هست Sad3)

توی تفسیر نمونه این جوری اومده که :

« شکستها همیشه شکست نیست بلکه در بسیاری از مواقع ظاهرا شکست است اما در باطن یک نوع پیروزی معنوی به حساب می آید، اینها همان شکستهائی است که سبب بیداری انسان می گردد و پرده های غرور و غفلت را می درد و نقطه عطفی در زندگی انسان محسوب می شود.

همسر عزیز مصر که نامش زلیخا یا راعیل بود، هر چند در کار خود گرفتار بدترین شکستها شد ولی این شکست در مسیر گناه باعث تنبه او گردید، وجدان خفته اش بیدار شد و از کردار ناهنجار خود پشیمان گشت و روی به درگاه خدا آورد داستانی که در احادیث درباره ملاقاتش با یوسف پس از آنکه یوسف عزیز مصر شد نقل شده نیز شاهد این مدعا است زیرا رو به سوی او کرد و گفت « الحمد لله الذی جعل العبید ملوکا بطاعته و جعل الملوک عبیدا بمعصیته » حمد خدایرا که بردگان را به خاطر اطاعت فرمانش ملوک ساخت و ملوک را به خاطر گناه برده گردانید و در پایان همین حدیث می خوانیم که یوسف سرانجام با او ازدواج کرد. سفینه البحار ج 1 ص 554

(4)

نظر شما چیه
------------------------------------------------------
(1)بحار الانوار ج12 ص253
(2) علل الشرایع ج1 ص55
(3) امالی صدوق ص4

قصص الانبیاء ص137

البرهان فی تفسیر القرآن ج3 ص207
(4)تفسیر نمونه ج9 ص435

احکام دختر و پسر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ