تالار گفتمان بشیران
زرتشت، پیامبری ایرانی ؟!! - نسخه‌ی قابل چاپ

+- تالار گفتمان بشیران (http://forum.bashiran.ir)
+-- انجمن: ادیان و مذاهب (/Forum-%D8%A7%D8%AF%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D9%88-%D9%85%D8%B0%D8%A7%D9%87%D8%A8)
+--- انجمن: ادیان غیر ابراهیمی (/Forum-%D8%A7%D8%AF%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D8%BA%DB%8C%D8%B1-%D8%A7%D8%A8%D8%B1%D8%A7%D9%87%DB%8C%D9%85%DB%8C)
+---- انجمن: زرتشت (/Forum-%D8%B2%D8%B1%D8%AA%D8%B4%D8%AA)
+---- موضوع: زرتشت، پیامبری ایرانی ؟!! (/Thread-%D8%B2%D8%B1%D8%AA%D8%B4%D8%AA%D8%8C-%D9%BE%DB%8C%D8%A7%D9%85%D8%A8%D8%B1%DB%8C-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%9F)

زرتشت، پیامبری ایرانی ؟!! - hosein - 05-02-2017 05:46 PM

سلام
احوال شما

سوال : آیا پیامبریِ پیامبر اسلام ، فقط برا اعراب بوده و مکه ؟یا برای همه دنیا؟

آخه ما خودمون ایرانی هستیم و پیامبر ایرانی داشتیم .

جواب : اگر مرزهای جغرافیایی را معیار ایرانی بودن افراد بدونیم، یعنی هرکس این طرف مرز بود، ایرانی است و هرکه اون طرف مرز بود، ایرانی نیست! اونوقت یه سوال اساسی پیش میاد .

دقیقا زرتشت توی کدوم سرزمین متولد شد؟

که البته پورداود (پدر اوستا شناسی ایران) می‌گوید: «تحقیقاً نمی‌دانیم محل ولادت و زمان زندگانی زرتشت کجا و کی بود، چرا؟ برای آنکه زرتشت متعلق به یک زمان بسیار قدیم است که دست تاریخ به آستان بلند آن نمی‌ر‌سد»
ابراهیم پورداود، گاتها کهن ترین بخش اوستا، تهران: نشر اساطیر، 1378. ص41

دوم اینکه : اگر از این قضیه فعلا بگذریم ، این رو چی کارش کنم که :

استاد پورداود(پدر اوستاشناسی ایران) می‌گوید: «فهم متن گاتها به غایت دشوار است.

یعنی فهمیدنِ متن گات ها خیلی سخته .

حتی دانشمندان و پیشوایان مذهبی در دوره ساسانیان هم در فهم گاتها با مشکل مواجه شدند.

زبان اوستایی قبل از اردشیر پاپکان هم متروک شده بود». ایشان به صراحت می‌ گوید که اردشیر پاپکان (سر سلسله‌ی ساسانیان) و جانشینان وی، گاتها (کهن ترین بخش اوستا) را نمی‌فهمیدند، لذا تفسیر پهلوی گاتها که امروز در دست است به هیچ وجه درست نیست.
ابراهیم پورداود، گاتها کهن ترین بخش اوستا، تهران: نشر اساطیر، 1378. ص 88

والا نمی دونم چی بگم ؟

پیامبر ایرانی مون که معلوم نیست کجا دنیا اومده

متن گات هاش رو هم که نمی شه فهمید .

من چی کار کنم؟

نظر شما چیه