زمان کنونی: 04-19-2024، 10:34 AM درود مهمان گرامی! (ورودثبت نام)

ارسال پاسخ 

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مسیح و شام آخر
07-27-2019, 03:19 PM
ارسال: #1
مسیح و شام آخر
سلام

احوال شما

مسیح و شام آخر ؟ می شه بیشتر توضیح بدید ؟

جواب : بله

شام آخر عیسی مسیح یکی از مهم‌ترین وقایع تاریخ مسیحیت هست. در این شب عیسی مسیح خبر از وداع خود داده و بیان می‌دارد که کدام ‌یک از حواریون به وی خیانت خواهد.

متأسفانه کتاب مقدس تحریف‌شده‌ی مسیحیت در مورد این داستان هم دچار اختلاف و تناقض‌گویی شده و محققان و روشن‌فکران رو درباره‌ی حجیت کتاب مقدس بیش ‌از پیش به شک می‌ندازه.

مرقس ماجرای شام آخر و معرفی شاگرد خائن توسط عیسی مسیح رو این جوری روایت کرده:

«شامگاهان با آن دوازده آمد؛ و چون نشسته غذا می‌خوردند، عیسی گفت: هرآینه به شما می‌گویم که یکی از شما که با من غذا می‌خورد، مرا تسلیم خواهد کرد.

ایشان غمگین گشته، یک‌یک گفتن که آیا من آنم و دیگری که آیا من هستم. او در جواب ایشان گفت: یکی از دوازده که با من دست در قاب فرو برد! به‌درستی که پسر انسان به‌طوری‌که درباره او مکتوب است، رحلت می‌کند. لیکن وای بر آن کسی که پسر انسان به ‌واسطه او تسلیم شود. او را بهتر می‌بود که تولد نیافتی.»(1)

در یکی دیگر از اناجیل معتبر مسیحیان، ماجرای شام آخر این جوری روایت شده که :

«امّا شیطان در یهودای مسمّی به اسخریوطی که از جمله آن دوازده بود داخل گشت و او رفته با روسای کهنه و سرداران سپاه گفتگو کرد که چگونه او را به ایشان تسلیم کند...

او قبول کرده، درصدد فرصتی برآمد که او را در نهانی از مردم به ایشان تسلیم کند...

چون وقت رسید، با دوازده رسول بنشست… بعد از شام پیاله را گرفت و گفت: این پیاله عهد جدید است در خون من که برای شما ریخته می‌شود.

لیکن اینک، دست آن‌کسی که مرا تسلیم می‌کند با من در سفره است؛ زیرا که پسر انسان برحسب آنچه مقدّر است، می‌رود لیکن وای بر آن‌کسی که او را تسلیم کند. آنگاه از یکدیگر شروع کردند به پرسیدن که کدام‌یک از ایشان باشد که این کار بکند؟»(2)

یوحنا داستان شام آخر رو این جوری تعریف می‌کنه:

« چون عیسی این را گفت در روح مضطرب گشت و شهادت داده، گفت: آمین آمین به شما می‌گویم که یکی از شما مرا تسلیم خواهد کرد.

پس شاگردان به یکدیگر نگاه می‌کردند و حیران می‌بودند که این را درباره که می‌گوید؛ و یکی از شاگردان او بود که به سینه عیسی تکیه می‌زد و عیسی او را محبت می‌نمود؛ شمعون پِطرُس بدو اشاره کرد که بپرسد درباره کِه این را گفت.

پس او در آغوش عیسی افتاده، بدو گفت: خداوندا کدام است؟ عیسی جواب داد، آن است که من لقمه را فرو برده، بدو می‌دهم.

پس لقمه را فرو برده، به یهودای اسخریوطی پسر شمعون داد. بعد از لقمه، شیطان در او داخل گشت. آنگاه عیسی وی را گفت: آنچه می‌کنی، به‌زودی بکن.»(3)

تناقض و اختلاف در این داستان‌ها از دو جهت مشخصه

جهت اولی که اناجیل در مورد اون اختلاف کردند، در مورد معرفی هویت فرد خائن هست. دیدیم که در سه روایت بالا از سه انجیل مسیحیان سه جور نقل شده.

در انجیل به روایت مرقس از دیدگاه عیسی مسیح خائن یکی از کسانی است که دست در قاب مخصوص غذا برده است.

در انجیل لوقا هم خائن یکی از کسانی است که دور سفره نشسته است. اگرچه بین سفره و قاب غذا تفاوت زیادی وجود دارد و همین دو تعبیر نشانگر اختلاف در اناجیل است اما به‌هرحال این دو تعبیر اتفاق‌نظر دارند که هویت شخص خائن صریحاً آشکار نشد.

در حالی که در انجیل یوحنا عیسی مسیح به‌صراحت شخص خائن که همان یهودا است را بر همه معرفی کرده بدین گونه که گفت: لقمه‌ی خود را به هر که بدهم او خائن است و سپس لقمه‌ی خود را به یهودا داده است.

دوم اینکه : آیا معرفی خائن و آشکار شدن شخصیت وی به‌قدری بی‌اهمیت بوده که لوقا و مرقس از شرح کامل و معرفی شخصیت آن چشم‌ پوشی کرده‌اند؟

نظر شما چیه
----------------------------------------------------
(1)ترجمه‌ی قدیم کتاب مقدس، مرقس 14: 17_ 21.
(2)ترجمه‌ی قدیم کتاب مقدس،لوقا 22: 3_ 23.
(3)ترجمه‌ی تفسیری کتاب مقدس، یوحنا 13: 21_ 27

احکام دختر و پسر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان