زمان کنونی: 04-23-2024، 09:12 PM درود مهمان گرامی! (ورودثبت نام)

ارسال پاسخ 

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سالروز ولادت حضرت زینب کبری .چند تا از فضائل حضرت
01-12-2019, 08:52 PM
ارسال: #1
سالروز ولادت حضرت زینب کبری .چند تا از فضائل حضرت
سلام
احوال شما

سوال : می شه چند تا از فضایل حضرت زینب رو بگید ؟

جواب : بله

اول : نام ایشون به تعلیم الهی انتخاب شد.

مرحوم بحرانی روایت می کند:

« زمانی که زینب به دنیا آمد حضرت زهرا او را به نزد حضرت علی آورد و عرضه داشت که نامی برای او انتخاب کند.

علی علیه السلام فرمود که باید پیامبر نام او را انتخاب کند و من از پیامبر پیشی نمی گیرم این درحالی بود که پیامبر در سفر بود.

زمانی که پیامبر از سفر آمد از نام نهادن بر او خود داری کرد و فرمود خداوند باید نام او را انتخاب کند .

جبرئیل نازل شد و سلام خداوند را به آنان رساند و فرمود نام او را زینب بگذارید خداوند این نام را برای او اختیار کرده است .سپس آنها را از مصائب او خبر داد .پیامبر گرامی گریه کردند و فرمودند:

« هر کس بر مصائب این دختر گریه کند همانند آن است که بر دو برادرش حسن و حسین گریه کرده است»(1)

دوم : عبادت ایشون .

امام سجاد علیه السلام فرمود:

« من هیچگاه ندیدم عمه ام نماز شبش را نشسته بخواند جز شب یازدهم محرم که عمه ام حتی در آن شب حزین هم عبادت مستحبش را ترک نکرد در حالی که تمام عزیرانش را از دست داده بود و انواع مصائب بر او وارد شده بود»(2)

سوم : علم و معرفت اون حضرت .

امام سجاد در مورد ایشان فرمود:

« عمه ام بحمد الله عالمه ای هستند که تعلیم بشری ندیده اند و فهیمه ای هستند که مورد تفهیم بشری قرار نگرفته اند»(3)

این روایت به وضوح علم الهی ایشون رو اثبات می کند .

« ایشان مجلس خاصی برای زنان داشتند که زنان در آن حاضر می شدند و تفسیر قرآن را از ایشان تعلیم می دیدند»(4)

چهارم : عفت و حیای ایشون.

یحیی المازنی می گوید:

« من مدت زیادی در مدینه همسایه امیر مومنان بودم .هیچگاه دخترش زینب را ندیدم و صدایش را نشنیدم . زمانی که می خواست برای زیارت قبر پیامبر برود شبانه از منزل خارج می شد .حسن از جانب راست و حسین از جانب چپ و امیر مومنان از پیش رو او را همراهی می کردند .زمانی که به قبر می رسیدند روشنایی که به همراه داشتند را کم می کردند تا کسی زینب را نبیند»(5)

پنجم : عظمت و مقام ایشون .

در روایات وارد شده :

« زمانی که زینب به زیارت حسین می رفت ، حسین به سبب تعظیم او بر می خواست و او را در جای خود می نشاند »(6)
نظر شما چیه
---------------------------------------------------------
(1) عوالم العلوم ج11 قسم 2 ص947
(2) عوالم العلوم ج11 قسم 2 ص953
(3) الاحتجاج ج2 ص305
(4) زینب الکبری ، جزائری ، ص34

عوالم العلوم ج11 قسم 2 ص954
(5) عوالم العلوم ج11 قسم 2 ص955
(6) عوالم العلوم ج11 قسم 2 ص955

احکام دختر و پسر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 

پیام‌های داخل این موضوع
سالروز ولادت حضرت زینب کبری .چند تا از فضائل حضرت - hosein - 01-12-2019 08:52 PM

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  وارث حضرت داوود hosein 0 511 10-28-2019 08:38 PM
آخرین ارسال: hosein
  ابوطالب ، پدر حضرت علی مشرک بود ؟ hosein 0 745 04-13-2018 06:09 PM
  حضرت علی سید بودن ؟ آیا ؟ hosein 0 697 04-29-2017 10:36 PM

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان