زمان کنونی: 04-16-2024، 04:42 PM درود مهمان گرامی! (ورودثبت نام)

ارسال پاسخ 

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
زود قضاوت نکنیم.داستان هدهد
12-25-2015, 07:04 PM (آخرین ویرایش در این ارسال: 12-25-2015 07:08 PM، توسط hosein.)
ارسال: #1
زود قضاوت نکنیم.داستان هدهد
سلام
احوال شما

توی سوره نمل آیه 20 خدا دارن داستان حضرت سلیمان رو نقل می کنند که :

یه روز وقتی حضرت سلیمان(ع) هدهد رو پیدا نکردند فرمودند : ... فَقَالَ مَا لِيَ لَا أَرَى الْهُدْهُدَ أَمْ كَانَ مِنَ الْغَائِبِينَ

ترجمه : مرا چه شده که هدهد را نمی بینم ؟ یا از غائبین هست ؟

اولین چیزی که گفتن چی بود ؟ گفتن چی شده که من نمی بینمش . یعنی زود قضاوت نکردند که کجا رفته . چرا نیست .

نه .

فرمودند چرا من نمی بینمش . جلوی چشمم مثلا تاری اومده که نمی بینمش ؟ یا مثلا چشمم مشکل دار شده که نمی تونم ببینمش ؟

بعد این رو گفتن : یا راسی راسی از غائبین هست ؟

آخه ما توی یه مسئله ای که برامون پیش میاد زود طرف مقابل رو مقصر می دونیم و دعواش می کنیم .

بابا ! شاید مشکلی براش اومده ، شاید گرفتاری براش پیش اومده که نتونسته بیاد اون محل قرار مثلا .

این یکی .

دوم اینکه توی آیه بعدیش حضرت سلیمان به اصطلاح پل پشت سرشون رو خراب نمی کنن.

می فرمایند :

لَأُعَذِّبَنَّهُ عَذَابًا شَدِيدًا أَوْ لَأَذْبَحَنَّهُ أَوْ لَيَأْتِيَنِّي بِسُلْطَانٍ مُّبِينٍ

ترجمه : به سخت ترین وجهی عذابش می کنم یا سرش رو می برم

مگر اینکه دلیل روشنی برای من بیاورد.

اولا خیلی مقتدرانه جلوی این نبود هدهد وای می ایستند. چرا نیست ؟

خب ! حضرت سلیمان حکومت داشتند دیگه . اگر هر کسی بیاد و بازی گوشی کنه یا سهل انگاری بکنه که نشد عمو !!!

اینکه دیگه نمی شه حکومت .

دوم اینکه حضرت سلیمان هنگام مسافرت توی منزلگاهی بودند و نیاز به آب داشتند و هدهد مسئولیت این رو داشت که آب رو پیدا کنه .

خب ! این مسئولیت مهمی هست . اگر نباشه و آب بدست حضرت سلیمان و یارانشون نرسه ممکنه خیلی اثرات بدی داشته باشه . بخاطر همین ناراحت شدند ولی پل پشت سرشون رو خراب نکردند .

مقتدرانه گفتند که : عذابش می کنم. سرش رو می برم . ولی ولی !

این رو هم گفتن که : یا خبری برام بیاره . که خبر هم آورد .

خب ! حالا اگر حضرت سلیمان می گفتن : چرا نیست ؟ اگر بیاد

می کشمش . و از اون طرف هم هدهد میومد و این خبر رو برای حضرت سلیمان می آورد ، اینجا بود که برای حضرت سلیمان خیلی

سنگین تموم می شد.

چون دلیل موجهی رو آورده برای نبودش. اما حضرت سلیمان پیامبره دیگه . این جوری پرسیدند. یعنی در واقع دارن به ما یاد می دن که شما هم این جوری باشید .

نتیجه گیری :

هم زود قضاوت نکنیم و هم پل پشت سرمون رو خراب نکنیم .

نظر شما چیه ؟

احکام دختر و پسر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 

پیام‌های داخل این موضوع
زود قضاوت نکنیم.داستان هدهد - hosein - 12-25-2015 07:04 PM

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان