زمان کنونی: 04-24-2024، 09:19 AM درود مهمان گرامی! (ورودثبت نام)

ارسال پاسخ 

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
امت های گذشته مامور بودند ولایت علی ابن ابی طالب رو بگن ؟ آیا ؟
08-25-2018, 03:47 AM
ارسال: #1
امت های گذشته مامور بودند ولایت علی ابن ابی طالب رو بگن ؟ آیا ؟
سلام
احوال شما

سوال :امت های گذشته مامور بودند ولایت علی ابن ابی طالب رو بگن ؟ آیا ؟

جواب : به پیامبر عرض کردند : آیا علی را به جانشینی تعیین نمی فرمایید ؟ پاسخ دادند : همین است قسم به خدایی که جز او نیست ؛ اگر با او بیعت کنید و از او اطاعت نمایید همه شما را به بهشت رهنمون خواهد ساخت . (1)
رسول گرامی اسلام حضرت محمد (ص) فرمودند :

همانا خداوند متعال به من وحی کردند که :

اگر همه مردم به ولایت و محبت حضرت علی (ع) اجتماع می کردند ، من جهنم را خلق نمی کردم. (2)
این مضمون رو علمای اهل سنت هم نقل کردند .(3)
پس :

پیامبر فرمودند: با او بیعت کنید و از او اطاعت نمایید و اگر اطاعت کنیم ،همه شما را به بهشت رهنمون خواهد ساخت .

توجه !

اطاعت کنیم ها . یعنی حرفاشون رو گوش کنیم و عمل کنیم .

توی امت های گذشته هم :

بر این اساس در کنار امت اسلام ، امت های گذشته مامور بودند در کنار اقرار به توحید و عدل و نبوت و معاد ، به ولایت علی علیه السلام هم ایمان بیاورند و این که اقرار به ولایت بالخصوص مورد بیان قرار گرفته است ، از جهت اهمیت آن است و الا ولایت و حب علی علیه السلام بدون اعتقاد به توحید و نبوت و معاد ، سبب نجات نمی شود .(4)
یعنی

امت های گذشته هم مامور بودند که به ولایت علی علیه السلام اعتقاد داشته باشن و حب ایشون رو به سینه داشته باشند .

امام کاظم علیه السلام فرمود:

« ولایت علی در تمام صحف های انبیاء مکتوب و ثبت شده بود و خداوند هیچ پیامبری را مبعوث نکرد مگر آنکه میثاق به نبوت محمد و ولایت علی را از آنان گرفت»(5)

پیامبر گرامی در حدیثی قدسی از خداوند چنین نقل می کند:

« من ولایت علی را در کتب انبیاء گذشته ثبت کردم و در آن ها آوردم که علی وصی تو ای پیامبر است و بر این مساله از تمام بندگانم ( در عالم ذر ) و انبیاء و رسل پیمان گرفتم که من پرودگار هستم و تو ای پیامبر نبی و علی ولی و امام می باشد»(6)
نظر شما چیه
--------------------
(1)ر.ک: موسوعه الامام علیّ بن أبى طالب(علیه السّلام) , ج۲, ص۱۳۸.
(2) احادیث قدسی صفحه 412

(3)مناقب خوارزمی ص 39 ،مقتل الحسین ص 37، ینابیع الموده ص 91، ارجح المطالب ص 522 و ...
(4)الجواهر السنیه ، حر عاملی ، ص 185

(5)الکافی ج1 ص363
(6)الامالی ج1 ص102

احکام دختر و پسر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 

پیام‌های داخل این موضوع
امت های گذشته مامور بودند ولایت علی ابن ابی طالب رو بگن ؟ آیا ؟ - hosein - 08-25-2018 03:47 AM

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  خداوند شهادت به ولایت امام علی را از انبیاء گذشته گرفته است hosein 0 589 08-19-2019 07:20 PM
آخرین ارسال: hosein
  هر پیامبری جانشینی داشته ، آیا پیامبر ما استثنا بودند ؟ hosein 0 1,348 06-14-2015 07:20 PM
  اثبات ولایت علی ابن ابی طالب.حدیث انذار hosein 0 1,252 06-07-2015 04:06 AM
Star اشعار و پیامک های میلاد حضرت علی (ع) مدیر انجمن 3 2,166 05-02-2015 03:39 AM
آخرین ارسال: محمد

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان