زمان کنونی: 04-16-2024، 04:27 PM درود مهمان گرامی! (ورودثبت نام)

ارسال پاسخ 

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
دو دلیل عقلی بر اثبات ولایت و امامت در حدیث غدیرخم.
08-28-2018, 11:11 PM
ارسال: #1
دو دلیل عقلی بر اثبات ولایت و امامت در حدیث غدیرخم.
سلام
احوال شما

سوال : علاوه بر همه اون دلیل هایی که بر ولایت و جانشینی بلافصل علی بعد از پیامبر آوردید ، بازم برامون می گید ؟

جواب : بله . دو تا دلیل عقلی دیگه ، بر اثبات ولایت و امامت در حدیث غدیرخم.

اولا: پیامبر در آغاز حدیث، از ارتحال خودشون، خبر می‌دهد سپس از مردم به توحید و رسالت خود اعتراف می‌گیرد در چنین شرایطی می‌گوید:

ای مردم آيا من نسبت به شما از خود شما سزاوارتر نيستم؟

گفتند: آری! فرمود: كسی كه من مولی و رهبر و سزاوارتر به او هستم، علی (ع) مولی و رهبر و سزاوارتر به اوست. [1]

گزارش از ارتحال قریب الوقوع خود، واخذ اعتراف به دو رکن مهم (توحید ورسالت) واولویت خویش بر جان و مال آنان که در آیه «النَّبِيُّ أَوْلى بِالْمُؤْمِنينَ مِنْ أَنْفُسِهِم سوره احزاب آیه 6 پيامبر به مؤمنان از خودشان سزاتر است.» آمده است.

همگی گواه بر اینه که پیامبر یک مساله مهمی رو مطرح می‌کنن، مساله‌ای که می‌تونه اصل سومی بعد از توحید و رسالت باشه و اون جز ولایت و امامت او چیز دیگه ای نیست.

ثانیا: معنی ندارد که پیامبر در آن هوای گرم، که افراد ، نیمی از لباس خود را روی سر و نیم دیگر را زیر پای خود می‌نهادند،

متجاوز از هشتاد هزار نفر را جمع کند و بگن : مردم علی را دوست بدارید .مگه دوستی با علی بر مسلمانان یک امر مخفی بود، که پیامبر در پایان عمر به اون تصریح کنن.[2]

نظر شما چیه
------------------
[1]. احمد حنبل، مسند احمد بن حنبل، دار احیاء التراث العربی، بیروت، 1415ق، ج5، ص501، ح18838
[2]. سفیر وحدت در سرزمینهای ترکیه و اردن، آیت الله جعفر سبحانی،موسسه تحقیقاتی امام صادق، ص55، « به نقل از یکی از مهمان‌های ایرانی»

احکام دختر و پسر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 

پیام‌های داخل این موضوع
دو دلیل عقلی بر اثبات ولایت و امامت در حدیث غدیرخم. - hosein - 08-28-2018 11:11 PM

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  در حدیث غدیر اومده که : وال من والاه يعني هركس دوست او شود ،پس مولا درابتدای حديث هم hosein 0 555 08-20-2019 05:40 PM
آخرین ارسال: hosein
  اثبات ولایت علی ابن ابی طالب.حدیث انذار hosein 0 1,251 06-07-2015 04:06 AM
  حدیث منزلت در مورد چه شخصیتی هست ؟ hosein 0 1,226 04-07-2015 01:23 AM

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان